top of page

איך לגדל ילדים חכמים


ילדים חכמים, מוצלחים וכיו"ב אינם תוצר של נוסחת אינסטנט. זה משהו שקורה כל יום קצת... כמו מערת נטיפים, לכל טיפה יש משמעות ביצירה המדהימה של הטבע.

ברור שהילדים שלי הם הכי חכמים/מוצלחים/מוכשרים/יפים ועוד (כמו הילדים שלך) והייתי נורא רוצה להגיד שהם ירשו את זה מאמא אבל... יש עוד כמה דברים בדרך... הנה אחד מהם...

ילדים באופן טבעי אוהבים אומנות, יצירה, ציור, מוזיקה, תיאטרון וכיו"ב. המבוגרים לא תמיד מבינים את החשיבות שיש ליצירה ולאומנות בבניית המוח המתפתח של הילד ונוטים להתייחס ליצירה כאל משהו שעוזר להעביר את הזמן ונחמד לפעמים לעשותו.

למה יצירה כל כך משמעותית בתהליך התפתחות המוח של הילד?

אז ככה, כמו שכולנו יודעים, מבחינה פיזיולוגית, המוח מורכב משני חלקים - האונה הימנית והאונה השמאלית.

האונה השמאלית אחראית על החשיבה הלוגית - במרבית בתי הספר מטפחים רק את החלק הזה של המוח, מקצועות הליבה - מדעים, כישורי שפה ומתמטיקה הבנויים על שינון וחזרה - כל אלו נמצאים בצד השמאלי.

האונה הימנית אחראית על התפיסה הרגשית, האינטואיציה והיצירתיות - חלק זה של המוח לרוב אינו זוכה לטיפוח ואימון מעבר לגיל הגן. וכך שיעורי אומנות מקבלים כשעה בשבוע, ריקוד, תיאטרון ויצירה כמעט ונעלמו ממערכת השעות.

מחקרים שבדקו כיצד ילדים מחוננים פותרים בעיות בתחום המחוננות שלהם הוכיחו כי הדרך בה המוח פועל בצורה היעילה ביותר היא כאשר שני צידי המוח פועלים ביחד. בבדיקת הפעילות החשמלית במוחם של הילדים המחוננים, כאשר הם מצויים בתהליך פתרון בעיה, גדלה הפעילות החשמלית בשני צידי המוח - הן הלוגי והן הרגשי/יצירתי - השילוב בין שני חלקי המוח מביא לפתרונות יצירתיים וחדשנים - שבשפה של מבוגרים מתורגמים לפטנטים, מחקר מדעי, הקמת סטארט-אפים וחברות, ובקצרה - הצלחה.

חוקרים מאוניברסיטת מישיגן גילו קשר חזק מאוד בין ילדים שעסקו ביצירה, ובין הצלחה מדידה בשלב מאוחר יותר בחיים. לפי המחקר לילדים שנחשפו למגוון רחב של אומנויות ומלאכות יד יש סיכוי גבוה יותר ליצירת המצאות ייחודיות הראויות לפטנטים, לחדש עם רעיונות טובים, להקים חברה חדשה, או להגיע להשגים מרתקים בתחומי המדע והטכנולוגיה. החוקרים מצביעים על כך שילדים שנחשפו לתרבות ואמנות מסוגלים לחשוב "מחוץ לקופסא", שכן עבודה יצירתית עם הידיים כרוכה לרוב בלהבין איך לפתור בעיות באופן יצירתי.

לאחר תהליך מחקר ארוך, החוקרים רוברט ומישל רוט-ברנשטיין הגיעו למסקנה זו: "ניתן לראות בבירור כי ככל שאדם עוסק יותר במלאכות יד ויצירה כך הדמיון ויכולות החדשנות שלו מתפתחים וגדלים".

חוקרים מאוניברסיטת קנזס, מצאו במחקר שערכו כי אומנות ויצירה משפיעים לטובה על מוחם של אנשים צעירים. הם מצאו כי ילדים שנחשפו יותר לאומנות ויצירה גילו רמות גבוהות יותר של סובלנות חברתית, אמפתיה לסביבה וחשיבה ביקורתית רחבה.

למה יש קשר בין יצירה והצלחה בחיים?

מלבד ההשפעות הפיזיולוגיות, מרכז ניו יורק לחינוך לאמנויות מפרט גם יתרונות אחרים של חשיפת ילדים ליצירה ואומנות:

 • ילד יוצר מתאמן בפתרון בעיות ביצירתיות ועם ראש פתוח. חלק מלפתור בעיות זה גם להתמיד למרות תסכול וכישלון.

 • ילד יוצר לומד להתבונן לתאר, לנתח ולפרש.

 • ילד יוצר מאומן בביטוי רגשות, עם או בלי מילים.

 • ילד יוצר מתרגל מיומנויות של חשיבה ביקורתית.

 • ילד יוצר מתורגל בלחשוב על התוצאות של מעשיו, ובלשאול מה יכול לשפר אותן.

 • ילד יוצר לומד ומגלה שיש יותר מתשובה נכונה אחת, ומתרגל מספר רב של נקודות מבט.

 • ילד יוצר לומד שלימודים יכולים להיות כייף! לימוד תוך כדי משחק ויצירה ולא מתוך שינון ולמידה בעל פה - כך החומר הנלמד לא "הולך לאיבוד" אלא נשאר בראש לתמיד.

 • יצירה משותפת מאפשרת לימוד של עבודת צוות והקשבה לאחר.

 • אמנויות ויצירה חושפים את הילד לתרבויות מכל רחבי העולם.

 • יצירה ואומנות מאפשרים לילד חווית הצלחה משמעותית - משהו שהילד יצר/בנה בעצמו.

 • יצירה ואומנות בונים ביטחון עצמי - כל ילד יכול להרגיש גאווה ביצירה המקורית והייחודית שלו.

 • יצירה היא במה לביטוי הקול האישי.

#יצירה #ערךעצמי #ילדיםחכמים #מוח #יצירתיות #בטחוןעצמי #אומנות

78 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page